בתי דפוס- לכל שאלה תשובה

כולם יודעים, או לפחות חושבים שהם יודעים, לגבי עולם הפרינט, הדפוס והפקות הדפוס. הרי, בינינו, כולנו מדפיסים היום תמונות, מאמרים, עבודות ותכנים מהאינטרנט או מלוח העבודה במחשב ישירות, דרך המדפסת האישית, לידיים שלנו, אז להפיק פוסטר, כרטיס ביקור או פשקוויל? קטן עלינו. ובכן, עולם הדפוס ועולמם של בתי דפוס אינו פשוט כפי שנדמה לנו ולמי שמתעניין בעבודת הדפוס, הרי לפניו כמה תשובות מעניינות לשאלות מקובלות:

 

מהו ההבדל המהותי בין דפוס דיגיטאלי לבין דפוס רגיל?

כמו כל דבר דיגיטאלי אחר, גם דפוס דיגיטאלי מצריך קיומה של סביבה ממוחשבת או תומכת מחשבים בקרבת מקום. הדפוס הדיגיטאלי, שבתצורתו עובדים היום כמעט כל אלו המתקראים בתי דפוס, מאפשר מעבר של חומרי הדפסה ישירות מהמחשב למדפסת ללא צורך בגלופה המסורתית שעיכבה את הוצאת העבודות וייקרה את עלויות ההדפסה עד כי היה הכרח, אפילו ללא צורך אמיתי, להדפיס כמויות גדולות על מנת להצדיק את מחיר הגלופה ועבודת המדפסת. היום, באמצעות דפוס דיגיטאלי, יכולים בתי דפוס להדפיס אפילו כמות מזערית של חומרי דפוס, כרטיסי ביקור או עלונים, מבלי להכריח את הלקוח להתחייב להדפסה מינימאלית.

 

 

האם בתי דפוס גם מעצבים דפוס?

 

באופן כללי, תפקידם המוגדר והמרכזי של בתי דפוס הוא להדפיס דפוס מוכן וערוך להפקה. העיצוב, לרוב, אמור להיות בידי מעצב גראפי חיצוני לבית הדפוס, אלא אם ישנם כאלו המספקים גם מחלקה לעיצוב גראפי, דבר שהוא נדיר יחסית, בשל הצורך בהתמחות מיוחדת לשם כך. לחלק מבתי הדפוס יש שטאנץ מסוים, אותו הם יכולים להציע ללקוחות ואז הדבר כרוך רק בהחלפת לוגו, סלוגן ושם על גבי השטאנץ.

 

האם כל בית דפוס יכול לעשות כל עבודת דפוס?

 

התשובה הקצרה היא כן והתשובה הארוכה יותר היא כן ולא. רוב בתי הדפוס המקצועיים ערוכים לכל סגנון והיקף של עבודת דפוס, והמכונות החדישות יכולות להגיע להספקים גדולים ונרחבים בטווח זמן קצר. ישנם בתי דפוס המתמחים בעבודות קטנות ומהירות כמו הפקת והדפסת פליירים, כרטיסי ביקור או ניירות חברה וישנם כאלו המתמחים בעבודות גדולות ומורכבות יותר כמו הדפסת עיתונים, שלטי חוצות וכיוצא באלו. מומלץ, בכל מקרה, לברר מראש ולחקור לגבי כל בית דפוס שאליו עתידים לפנות.

חזור לדף המאמרים