כרטיסי ביקור אלקטרוניים

כרטיסי ביקור אלקטרוניים – הדור הבא של הכרטיסים?

לאחרונה נפוצה שמועה מעניינת על מכשיר אלקטרוני זעיר העושה את דרכו אלינו מיפן – הוא כרטיס הביקור האלקטרוני. ראשית, כאשר אנו עוסקים בתחום של כרטיסי ביקור , חשוב שנדע כי יתרונם הגדול של כרטיסי ביקור סטנדרטים העשויים נייר, הוא בראש ובראשונה יתרון שיווקי. זוהי הפרסומת העצמית הזולה ביותר והיא מופיעה לנגד עיני המחזיק בה באופן תדיר.

כרטיסי ביקור אפילו משמשים כקרטון לכתיבה אקראית של טלפונים ומידע אחר שמזדמן לנו במהלך היום. אך בטרם נרחיב את הדיבור על הפטנט החדש העלול להגיע אלינו בקיץ הקרוב – כרטיסי ביקור אלקטרוניים – תחילה חשוב שנכיר את החסרונות של אותם כרטיסי קרטון רגילים ומוכרים. חסרון אחד הוא עצם העובדה שאנשים פשוט זורקים אותם לפח. עד כמה שהדבר נדוש, אין ספק שזוהי הצרה האמיתית של כרטיסי ביקור – כולם כבר התרגלו אליהם ולמדו יפה מאוד שאם יכניסו לארנק עוד אחד ועוד אחד, בסוף לא יהיה מקום.

עוד בעיה של כרטיסי ביקור סטנדרטים היא שהם רק נותנים מידע כללי ולא ממש עוזרים לדעת מי הבן אדם או העסק המדובר, איך הוא התחיל, מי האנשים שמאחוריו וכו'… זהו בסה"כ כרטיס עם תמונה יפה, כמה טלפונים וזהו. דבר אחרון וחשוב לא פחות: כרטיסי ביקור הם חפצים שמתבלים. לאף אחד אין כוח להחזיק כרטיס בלוי אפילו אם יש לו רק קמט אחד בלבד, מיד תעלה השאלה: "מה אני בכלל צריך את זה? מקסימום נחפש בגוגל".

אז מהו אותו פטנט אשר מבטיחים לנו כי יחליף את כרטיסי הביקור הסטנדרטים? המדובר הוא בגאדג'ט חדש שלפי השמועה יצטרף לשאר נגני ה-MP3 והדיסק און קי'ס הרבים, כמו גם אל הניידים והלפטופים למיניהם המצויים ברשותנו. כרטיסי ביקור אלקטרוניים אלה יוכלו להתחבר לכל מכשיר אלקטרוני דומה כגון טלפונים ניידים ומחשבי כף יד, יהיו אלה כרטיסים נטענים שיכילו מידע על עשרות בתי עסק, מה שיפתור אותנו מהצורך להיסחב עם אינספור כרטיסי ביקור עשויים קרטון התחובים לנו בכיסי המכנס והארנק.

הכרטיסים האלקטרוניים יכילו בתוכם כמות בלתי נדלית של פרטים על בית העסק: שנת הקמה, תמונות, כתבות וכמובן כל שאר הפרטים הקיימים גם על גבי הכרטיסים הרגילים. גם נתונים עסקיים, מודעות דרושים של בית העסק ושאר חדשות עדכניות שנפרסם, כל אלה יופיעו בו. עם זאת, השאלה שעולה בראשנו מיד היא: למה לנו עוד כלי אלקטרוני, עוד צעצוע מיותר שלא נמצא לו כל מקום ושיאבד לנו תוך שבוע מרגע שנרכוש אותו? כאשר כל תפקידו הוא בסה"כ שמירת מידע שניתן לנו לשמור בכל טלפון רגיל ובכל מחשב נייד או מחשב כף יד טיפוסי, קשה למצוא יתרונות משמעותיים הגלומים בו ואשר לא ניתן יהיה למצוא בשאר המכשירים. אין יותר מדי סיכוי שפטנט של כרטיסי ביקור אלקטרוניים באמת יעבוד על הצרכן הישראלי. חשוב לזכור כי כוחו של כרטיס הביקור הרגיל הוא בעצם העובדה שאנו רואים אותו בלי שבחרנו לראות אותו – באופן לא מודע, המסר שלו נקלט אצלנו בראש.

חוץ מזה, מה לגבי העלות? בעוד כרטיסי ביקור רגילים ניתנים לנו בחינם, על כרטיסי ביקור אלקטרוניים נצטרך לשלם, וממתי יש לנו כסף מיותר? על סמך כל הנתונים הללו, סביר להניח שהגאדג'ט החדש, שאולי מתאים יותר ליפנים חובבי הטכנולוגיה, ממש לא יעשה חיל בשוק הישראלי. כרגע, לא נראה כי יש איזשהו יריב ראוי באופק המאיים על אותם כרטיסי ביקור סטנדרטים רגילים הרובצים בארנקינו למכביר

חזור לדף המאמרים